فرایند افزایشی تورم متوقف شد

به گزارش وبلاگ شن، تهران (پانا) - تازه ترین گزرش از شرایط تورم نشان می دهد که فرایند افزایشی تورم در مهرماه متوقف و شاخص سالانه هر چند محدود، با کاهش همراه شده و به 45.4 درصد رسیده است.

فرایند افزایشی تورم متوقف شد

به گزارش ایسنا، مرکز آمار ایران جزییات شاخص قیمت مصرف کننده در مهرماه امسال را خاطرنشان کرد. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. تورم سالانه مهر ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 45,4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 44,7 درصد و 49.6 درصد است که برای خانوارهای شهری 0.4 واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه 1400 به عدد 39,2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 39.2 درصد بیشتر از مهر 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه ای مهر ماه در مقایسه با ماه قبل 4,5 واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با کاهش 1,1 واحد درصدی به 60.5 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 5.9 واحد درصدی به 29.5 درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 38,4 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 4.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 43.9 درصد بوده که که نسبت به ماه قبل 3.9 واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم ماهانه مهر ماه نیز به 3,7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 3.0 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 3,6 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 4.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "فرایند افزایشی تورم متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند افزایشی تورم متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید